Részletek
Safety isolating transformers
- for the safe electrical isolation of the input and output sides
- suitable for creating SELV and PELV circuits because of the limit on the output voltage
- solder tab for free wiring
- very good corrosion protection and low noise thanks to BLOCKIMPEX vacuum impregnation
- coil shell in 2-chamber technology
- simple mounting thanks to robust metal footplate with oval slots
- non short-circuit proof
- class of insulation system E
| Specification: | |
|---|---|
| Core type: | EI 54/ 18.8 |
| Input voltage: | 230 Vac, 50 - 60 Hz |
| Power: | 13 VA |
| Efficiency: | 67% |
| No-load loss: | typical 2.2 W |
| No-load voltage: | factor approx. 1.28 |
| Ambient temperature: | max. 40°C |
| Protection class: | IP 00 |
| Weight: | 360 g |
| Dimensions (mm) | |
| A: | 54.0 |
| B: | 40.0 |
| C: | 50.0 |
| D: | 45.0 |
| E: | 30.0 |
| Fixing Screws: | M3 |
| Item: | Output voltage: | Output current: |
|---|---|---|
| EL13/15 | 2 x 15 V | 2 x 0.43 A |
További információk
| Minimálisan rendelhető mennyiség | 1.0000 |
|---|---|
| Gyártó | BLOCK |
