Részletek
Single pole momentary switch with an SPST contact for mounting on an electronic keyboard
- very small dimensions
- suitable for direct front panel mounting
- 0.8 mm switching travel and positive tactile feedback
- self-cleaning contacts
| Specification: | |
|---|---|
| Switching voltage: | max. 32 Vdc |
| Switching current: | max. 100 mA |
| Switching capacity: | max. 6 VA |
| Withstand voltage: | 1000 Vac for 1 min. |
| Operating life: | 100000 operations at full load |
| Contact resistance: | max. 100 mΩ |
| Insulation resistance: | min. 100 GΩ |
| Switching type: | 1 NO contact |
| Operation force: | approx. 1.3 N |
| Operation path: | 0.8 mm ± 0,2 |
| Temperature range: | -20°C up to +85°C |
| Item: | Version: | Colour: |
|---|---|---|
| D6RT | round | red |
További információk
| Minimálisan rendelhető mennyiség | 1.0000 |
|---|---|
| Gyártó | N/A |
