Részletek
toggle switches up to 6 (2) A 250 VAC
- attractive toggle switches
- excellent actuating characteristic
| Specification: | |
|---|---|
| Switching capacity: | 6 (2) A 250 VAC |
| Mechanical operating life: | 5E4 |
| Contact resistance: | < 100 mΩ |
| Insulation resistance: | > 100 MΩ |
| Resistance to tracking: | PTI 250 |
| Protection class: | IP 40 |
| Temperature range: | -20°C up to +100°C |
| (terminal side) | |
| -20°C up to +55°C | |
| (actuating side) | |
| Flammability: | UL 94 V-2 |
| Heat resistant: | up to +850°C |
| Contact gap: | ≥ 3 mm |
| Termination: | quick-connect terminal 4.8 mm |
| Actuator: | PA |
| Housing: | PA |
| Terminals: | silver plated |
| Contacts: | silver |
| Approval marks: | ENEC, UL, CSA |
| Item: | Switching function: | Version: |
|---|---|---|
| MQ18181202 | single pole double throw | Momentary function one side |
További információk
| Minimálisan rendelhető mennyiség | 1.0000 |
|---|---|
| Gyártó | MARQUARDT |
