Részletek
Single pole rotary shaft snap action switches up to 4 (1) A 250 VAC
- Extremely low switching torques
- Spring steel auxiliary actuators which are easily adaptable to customer-specific installation conditions
| Specification: | |
|---|---|
| Switching capacity: | 4 (1) A 250 VAC |
| mechanical Operating life: | 500E4 |
| Contact resistance: | < 100 mΩ |
| Insulation resistance: | > 100 MΩ |
| Resistance to tracking: | PTI 250 |
| Protection class: | IP 40 (actuating side) |
| IP 00 (terminal side) | |
| Temperature range: | -35°C up to +85°C |
| Flammability: | UL 94 V-2 |
| Heat resistant: | up to +850°C |
| Contact gap: | < 3 mm |
| Actuator: | glass fi ber-reinforced PA |
| Additional actuator: | stainless spring steel |
| Housing: | fibre-glass reinforced PA / PETP |
| Terminals: | silver plated |
| Contacts: | silver |
| Approval marks: | VDE |
| Item: | Switching function: | Additional actuator: | Actuating torque: | Termination: |
|---|---|---|---|---|
| MQ10400111 | double throw momentary | straight lever | 0.6 up to 0.9 N mm | Quick-connect 2.8 mm |
További információk
| Minimálisan rendelhető mennyiség | 1.0000 |
|---|---|
| Gyártó | MARQUARDT |
