Részletek
miniature snap action switches with additional actuators up to 10 (4) A 400 VAC
- frictional contact system that overcomes slight welding of the contacts
- suitable for appliances of protection class II
| Specification: | |
|---|---|
| Switching capacity: | 10 (4) A 400 VAC |
| Mechanical operating life: | 1000E4 |
| Contact resistance: | < 100 mΩ |
| Insulation resistance: | > 100 MΩ |
| Withstand voltage: | 1500 V |
| Resistance to tracking: | PTI 250 |
| Temperature range: | -40°C up to +100°C |
| Flammability: | UL 94 V-2 |
| Heat resistant: | up to +850°C (category D) |
| Contact gap: | < 3 mm |
| Actuator: | PA |
| Additional actuator: | steel zinc plated / spring steel / stainless steel |
| Housing: | thermoset type 182 / fibre-glass reinforced PA |
| Terminals: | silver plated |
| Contacts: | silver |
| Approval marks: | ENEC, UL, CSA |
| Item: | Switching | Additional | Actuating | Termination: |
|---|---|---|---|---|
| Function: | Actuator: | Force: | ||
| MQ10061201 | single pole | roller lever 20,6mm | 1.5N up to 2.5N | quick-connect terminal 6.3mm |
További információk
| Minimálisan rendelhető mennyiség | 1.0000 |
|---|---|
| Gyártó | MARQUARDT |
