Részletek
miniature snap action switches up to 20 (4) A 400 VAC
- Quick-connect terminal 6.3 mm
- frictional contact system that overcomes slight welding of the contacts
- suitable for appliances of protection class II
| Specification: | |
|---|---|
| Mechanical operating life: | 1000E4 |
| Contact resistance: | < 100 mΩ |
| Insulation resistance: | > 100 MΩ |
| Resistance to tracking: | PTI 250 |
| Temperature range: | -40°C up to +100°C |
| Flammability: | UL 94 V-2 |
| Heat resistant: | up to +850°C |
| Contact gap: | < 3 mm |
| Actuator: | PA |
| Housing: | thermoset type 182 / fibre-glass reinforced PA |
| Terminals: | silver plated |
| Contacts: | silver |
| Approval marks: | ENEC, UL, CSA |
| Item: | Switching function: | Actuating force: | Switching capacity: |
|---|---|---|---|
| MQ10051101 | single pole normally closed | 1.5N up to 2.5N | 10 A 400 VAC |
További információk
| Minimálisan rendelhető mennyiség | 1.0000 |
|---|---|
| Gyártó | MARQUARDT |
