Részletek
illuminated double pole rocker switches up to 4 (1) A 250 VAC
- very small size
- staked terminals for reliable plugging of connectors
- suitable for appliances of protection class II
| Specification: | |
|---|---|
| Switching capacity: | 4 (1) A 250 VAC |
| Mechanical operating life: | 5E4 |
| Contact resistance: | < 100 mΩ |
| Insulation resistance: | > 100 MΩ |
| Withstand voltage: | 1500 V |
| Resistance to tracking: | PTI 250 |
| Protection class: | IP 40 |
| Temperature range: | -20°C up to +85°C (terminal side) |
| -20°C up to +55°C (actuating side) | |
| Flammability: | UL 94 V-2 |
| Heat resistant: | up to +850°C (category D) |
| Contact gap: | ≥ 3 mm |
| Marking: | O |
| Actuator: | PA |
| Housing: | PA |
| Terminals: | silver plated |
| Contacts: | silver |
| Approval marks: | ENEC, UL, CSA |
| Item: | Switching function: | Actuator: | Terminal: |
|---|---|---|---|
| MQ18550108 | double pole single throw | green illuminated | solder connection |
További információk
| Minimálisan rendelhető mennyiség | 1.0000 |
|---|---|
| Gyártó | MARQUARDT |
