Részletek
rocker switches up to 10 (4) A 250 VAC
- excellent actuation characteristic
- suitable for appliances of protection class II
| Specification: | |
|---|---|
| Switching capacity: | 10 (4) A 250 VAC |
| Mechanical operating life: | 10E4 |
| Contact resistance: | < 100 mΩ |
| Insulation resistance: | > 100 MΩ |
| Withstand voltage: | 1500 V |
| Resistance to tracking: | PTI 250 |
| Protection class: | IP 40 |
| Temperature range: | -20°C up to +100°C (terminal side) |
| -20°C up to +55°C (actuating side) | |
| Flammability: | UL 94 V-2 |
| Heat resistant: | up to +850°C (category D) |
| Contact gap: | ≥ 3 mm |
| Termination: | quick-connect terminal 4.8 mm |
| Actuator: | PA |
| Housing: | PA |
| Terminals: | silver plated |
| Contacts: | silver |
| Approval marks: | ENEC, UL, CSA |
| Item: | Switching function: | Actuator: | Marking: |
|---|---|---|---|
| MQ18001104 | single pole single throw | yellow illuminated | none |
További információk
| Minimálisan rendelhető mennyiség | 1.0000 |
|---|---|
| Gyártó | MARQUARDT |
