Részletek
round pushbutton switch up to 4 (2) A 250 VAC
- with sealing cap for IP 54 dust and water protection
- cut-out with diameter 16 mm
| Specification: | |
|---|---|
| Switching capacity: | 4 (2) A 250 VAC |
| Mechanical operating life: | 20E4 |
| Resistance to tracking: | PTI 250 |
| Temperature range: | -20°C up to +85°C |
| (terminal side) | |
| -20°C up to +55°C | |
| (actuating side) | |
| Flammability: | UL 94 V-2 |
| Heat resistant: | up to +850°C (category D) |
| Contact gap: | ≥ 3 mm |
| Termination: | quick-connect terminal 2.8 mm |
| Actuator: | PA fibre-glass reinforced |
| Housing: | PA / fibre-glass reinforced PA |
| Terminals: | silver plated |
| Contacts: | silver |
| Approval marks: | ENEC, UL, CSA |
| Item: | Switching function: | Actuator: |
|---|---|---|
| MQ50000101 | single pole normally open | grey |
További információk
| Minimálisan rendelhető mennyiség | 1.0000 |
|---|---|
| Gyártó | MARQUARDT |
