single pole input key with an SPST-NO contact, formed terminal pins (snap-in) prevent falling out, for PCB assembly, very small dimensions
Applications:
- data and signal technology
- measuring and controlling
- membrane keyboards
| Switching voltage: | max. 12 VDC |
| Switching current: | max. 50 mA |
| Withstand voltage, 1 min.: | 250 VAC |
| Operating life: | 500000 operations with |
| switching capacity |
| Contact resistance: | max. 100 mΩ |
| Insulation resistance: | min. 100 MΩ / 500 VDC |
| Switching type: | 1 NO contact |
| Operation force: | 1.6 N |
| Operation path: | 0.35 mm+0,2-0,1 |
| Insulation material: | thermoplastic nylon, UL 94 V-0 |
| Contact plating: | phosphor bronze silver plated |
| Soldering heat: | max. 260°C for 5 s |
| Temperature range: | -25°C up to +70°C |
| | |
| Packing unit: | 100 pcs |
| Minimum order quantity: | 25 pcs |
| DTS644N | print, horizontal | 7.3 mm |