Részletek
- short, compact size
- board-to-board contacting
- for use in charging unit
| Specification: | |
|---|---|
| Mechanical Data | |
| Pitch: | 2.54 mm/100 mil |
| Full Travel: | 1.40 mm |
| Working Travel: | 0.70 mm |
| Pre-loaded spring force: | 0.25 N |
| Spring force at | 0.85 N |
| working travel: | |
| Electrical Data | |
| Max. current rating | 3.5 A |
| Typical continuity resistance | < 20 mOhm |
| Materials | |
| Barrel: | Brass, gold-plated |
| PAD contact: | Brass, gold-plated |
| Plunger: | Brass, gold-plated |
| Test probe block: | HT-Plastic UL 94V-0 |
| Item: | No. of contacts: | Factory number: |
|---|---|---|
| PKB532210550 | 5-pin | PKB 5322/1-05-50 |
További információk
| Minimálisan rendelhető mennyiség | 1.0000 |
|---|---|
| Gyártó | PTR A Phoenix Mecano Company |
