Safety built-in socket, 4 mm diameter, contact-protected, with M4 threaded connection and soldering hole, gold-plated brass. For installation into switchpanels with wall thick-nesses up to 6 mm. Connects with safety measuring leads.
| Operating voltage: | 1000 V AC/DC |
| Overvoltage category: | 2 |
| Pollution severity: | 2 |
| Working current: | 32 A |
| Contact resistance: | 5 mΩ |
| Temperature range: | -40°C up to +80°C |
| Termination: | Screw mount terminal, M4, solder |
| Installation hole: | Ø 12.2 mm |
| Tightening torque: | 50 Ncm |
| 972354100 | SEB 2600 G M4 | black |