Részletek
For the construction of equipment, sensors and actuators, various receptacle connectors and connector inserts are available.
The robust Lumberg Automation receptacle connectors and couplers can be easily and reliably installed by screwing them either in front of or behind a bulkhead in the desired housing.
Receptacle connector, M8 male connector for front mounting, assembled stranded wire, solder contacts potted with epoxy, chassis side thread M8 x 0.5 (panel nut RSKF 8).
The robust Lumberg Automation receptacle connectors and couplers can be easily and reliably installed by screwing them either in front of or behind a bulkhead in the desired housing.
Receptacle connector, M8 male connector for front mounting, assembled stranded wire, solder contacts potted with epoxy, chassis side thread M8 x 0.5 (panel nut RSKF 8).
| Specification: | |
|---|---|
| Mechanical characteristics: | |
| Protection class: | IP 67 * |
| Electrical characteristics: | |
| Current rating: | 4 A |
| Voltage rating: | 60 V |
| Nominal voltage: | 63 V |
| Test voltage: | 1.5 kV eff. / 60 s |
| Insulation resistance: | > 10 GΩ |
| Pollution severity: | 3 |
| * Only in locked position with its proper counterparts. |
| Specification: | |
|---|---|
| Materials: | |
| Housing / Moulded body: | CuZn, nickel plated |
| Insert: | PA |
| Contact: | CuZn, pre-nickeled and 0.8 ľm gold plated |
| O-ring: | FKM |
| Mechanical Data: | |
| Connection: | assembled stranded wire |
| Lead: | 0.22 mm² |
| Electrical data: | |
| Contact resistance: | ≤ 5mΩ |
| Thermal characteristics: | |
| Temperature range: | -25 °C up to +80 °C |
| Item: | No. of contacts: | Length: | Factory number: |
|---|---|---|---|
| LU11672 | 3 | 0.5 m | RSMF 3/0,5 M |
További információk
| Minimálisan rendelhető mennyiség | 1.0000 |
|---|---|
| Gyártó | Lumberg |
