To be a real sensor expert, you have to keep a couple of key issues in mind. Clearly identifiable gripping surfaces ensure that users can quickly connect the Hirschmann E-series M12 round connectors to proximity switches, light barriers, flow sensors and fieldbus components. These connectors meet all of the requirements for sensors and actuators in automation systems.
Angled cable socket, unassembled, strain relief by means of clamping cage
| Nominal current: | 4 A |
| Termination: | screw |
| Contact material: | Cu Zn |
| Contact plating: | Sn |
| Contact bearer material: | PA |
| Housing material: | PA |
| Protection class (IEC 60529): | IP 67 |
| Pollution severity: | 3 |
| Temperature range: | -25°C up to +90°C |
| Approvals: | UL in preparation |
| Type of contact: | Cage contact |
| No. of contacts: | 4 |
| Cable gland: | PG 9 |
| Nominal voltage: | 250 V AC/DC |
| Suitable cables: | Ø 6 ... 8mm |
| 933174100 | ELWIKA 4012 PG9 | black |