Részletek
- All metal housing offers best overall RF protection and electromagnetic shielding
- New duplex ground contact for excellent contact integrity between chassis and cable connectors
- Unique cage type female contact on 3 pole version increase conductivity and reduces wear on the mated male contact
- Female contact incorporates a solder barrier to prevent solder running into the contact mating area
- Larger solder contacts for easier terminations
- Optional connection to easily join pin1 to chassis ground
- D-style housing provides installation compatibility with industry standard D mounting dimensions
A large amount of accessories is available on request!
| Specification: | |
|---|---|
| Electrical | |
| Voltage rating: | 50 V ac |
| Current rating: | 6.0 up to 16.0 A |
| Dielectric strength: | 1500 V dc |
| Insulation resistance: | ≥ 2GΩ |
| Contact resistance: | ≤ 5mΩ up to ≤ 10mΩ |
| Mechanical | |
| Insertion / withdrawal force: | ≤ 20 N (Combo Series ≤ 25 N) |
| Operating life: | ≥ 1000 mating cycles |
| Environmental | |
| Temperature range: | -30°C up to +80°C |
| Protection class: | IP 40 |
| Flammability: | UL94HB |
| Solderability: | complies with IEC 68-2-20 |
| Materials | |
| Housing: | Zinc diecast (ZnAl4Cu1) or |
| SW Cr plating | |
| Contacts: | |
| Male receptacle: | Brass (CuZn35Pb2) |
| Female receptacle 3pole: | Bronze (CuSn6) |
| Female receptacle 4-7 pole: | Brass (CuZn39Pb3) |
| Contact plating: | see item |
| Specification: | |
|---|---|
| Contact resistance: | ≤ 5mΩ |
| Contact plating: | silver (gal 2 ľm AG) or |
| Gold (gal 0.2 ľm Au over 2 ľm Ni) | |
| Dimensions (mm) |
| Item: | No. of contacts: | Housing: | Contacts: | Current rating: |
|---|---|---|---|---|
| NC4FDLX | 4 | nickel plated | silver plated | 10 A |
További információk
| Minimálisan rendelhető mennyiség | 1.0000 |
|---|---|
| Gyártó | NEUTRIK |
