Részletek
IC sockets with stamped pins
Minimum order quantity: 1 PU + multiple
| SPECIFATION: | |
|---|---|
| Current rating: | 1 A |
| Voltage rating: | 30 V |
| Insulation resistance: | 1000 MΩ min. |
| Contact resistance: | 20 mΩ max. |
| Dielectric voltage: | 500 V AC |
| Operation temperature: | -20 °C to +80 °C |
| MECANICAL: | |
| Insertion force: | ≤ 0.8 kgf/pin |
| Extraction force: | ≥ 0.3 kgf/pin min. |
| Operating life: | 200 cycles |
| MATERIAL: | |
| Housing: | Thermoplastic UL94V-0 |
| Contacts: | Copper alloy |
| FINISH: | |
| Contacts: | Tin plated |
| HANDLING: | |
| Processing: | Wave soldering |
| Packing: | Tube |
| TOLERANCE: | |
| .X | ± 0.38 |
| .XX | ± 0.25 |
| Item: | No. of contacts: | A: | B: | C: | PU: |
|---|---|---|---|---|---|
| ICF18 | 18 | 7.62 | 10.16 | 22.86 | 26 |
További információk
| Minimálisan rendelhető mennyiség | 26.0000 |
|---|---|
| Gyártó | econ connect |
