Appliance inlet C14 acc. to IEC/EN 60320-1, UL 498, CSA C22.2 no. 42
Screw-on mounting, front or rear side, quick connect terminal
| Ratings IEC: | 10 A / 250 VAC; 50 Hz |
| Ratings UL/CSA: | 15 A / 250 VAC; 60 Hz |
| Withstand voltage: | ≥ 2 kVAC (1 min/50 Hz) |
| Temperature: | -25°C up to 70°C |
| Degree of protection: | from frontside IP 40 acc. to IEC 60529 |
| Protection class: | suitable for devices with protection class 1 acc. to IEC 61140 |
| Panel thickness s: | Screw max. 8 mm |
| tightening torque max 0.5 Nm |
| Housing material: | Thermoplastic black UL 94V-0 |
| Approvals: | |
| VDE: | 40015595 |
| UL | E96454 |
| |
| Dimensions (mm) | |
| 61003300 | Side flange, screw-on mounting | Quick-connect terminal 6.3 x 0.8 mm |