Részletek
Bel Stewart´s SS-60300 series Cat.6a jacks are engineered to meet the 500 MHz requirements of the Cat.6a specifications and provide a higher level of compensation to reach defined performance levels.
Features:
Features:
- easily compensated to Cat.6a performance level through an integrated flexible circuit board design (patent pending)
- flexible PCB design helps cancel Near End Talk (NEXT) at the plug/jack interface
- design utilizes unique features to meet technical requirements of Cat.6a
- 45 degree (on request), 90 degree and 180 degree shielded and unshielded (on request) versions available
- minimal secondary comensation required due to the jack´s construction
- selectively plated contacts with 50 micro-inches of gold
- designed for use in 10Gigabit Ethernet applications
- UL94-V0 plastic components
- wave solder compatible
| Specification: | |
|---|---|
| Housing material: | Thermoplastic, UL 94V-0 |
| Kontakt/Schirmmaterial: | Copper alloy |
| Contact plating: | gold plated in contact area (1,27ľm) |
| Schirmoberfläche: | Tin |
| Ampacity: | 1.5 A |
| Withstand voltage: | 150 VAC max. |
| Operating life: | ≥ 750 mating cycles |
| Temperature range: | -40°C up to +85°C |
| Max. Soldering heat: | 260°C for 5s |
| Dimensions (mm) |
| Item: | Orientation: | Positions: | Conductors: |
|---|---|---|---|
| SS60300016 | vertical | 8 | 8 |
További információk
| Minimálisan rendelhető mennyiség | 1.0000 |
|---|---|
| Gyártó | BEL Stewart |
