Részletek
High density horizontal female connector with a contact spacing of 1.27 mm for high performance and low cost wire to board and board to board applications.
- fully compatible with other industry standard products
- tube packaging
Tape & Reel packaging are also available on request!
| Specification: | |
|---|---|
| Insulator: | Thermoplastic, self-extinguishing, UL49V-0 |
| Contacts: | phosphor bronze |
| Contact plating: | tin plated, lead free |
| Ampacity: | 1 A |
| Withstand voltage: | 500 V AC / 1 Minute |
| Insulation resistance: | 1000 MΩ min. |
| Contact resistance: | 20 mΩ max. |
| Temperature range: | -40°C up to +105°C |
| Soldering heat: | +260°C, 10s max. |
| Dimensions (mm) |
| Item: | No. of contacts: | A: | B: | C: | PU: |
|---|---|---|---|---|---|
| BZ1399 | 10 | 14.62 | 11.43 | 13.22 | 39 |
További információk
| Minimálisan rendelhető mennyiség | 1.0000 |
|---|---|
| Gyártó | N/A |
