Részletek
The UHF series is a low cost, low frequency connector with a screw coupling. The maximum usable frequency is limited to 200 MHz, as the impedance of the connector is not controlled.
Applications for the UHF connectors are for low-frequency communication equipment.
Applications for the UHF connectors are for low-frequency communication equipment.
| Specification: | |
|---|---|
| Mechanical characteristics: | |
| Materials: | |
| Contacts: | CuZn39Pb3 |
| Other metal parts: | CuZn39Pb3 |
| Insulators: | PTFE, POM |
| Finish: | |
| Inner conductor: | Cu2Ag5 |
| Outer conductor: | Cu2Ni5 |
| Other metal parts: | Cu2Ni5 |
| Electrical characteristics: | |
| Contact resistance: | |
| Inner conductor: | ≤ 5 mΩ |
| Outer conductor: | ≤ 5 mΩ |
| Insulation resistance: | ≥ 5 GΩ |
| Withstand voltage: | 2000 Veff / 50 Hz |
| Operating voltage: | ≤ 750 Veff / 50 Hz |
| Frequency range up to: | 200 MHz |
| Thermal and climatic characteristics: | |
| Climatic test category according to DIN IEC 68 Teil 1: | 40/070/21 |
| Dimensions (mm) |
| Item: | Description: |
|---|---|
| J01042A0637 | female / female |
További információk
| Minimálisan rendelhető mennyiség | 1.0000 |
|---|---|
| Gyártó | Telegärtner |
