Részletek
The TNC series is a commonly used coax connector. Similar to the BNC, but with a screw coupling, this connector can be used up to 11 GHz.
Applications for these connectors range from signal and data, to video transmission where vibration resistance is required.
Applications for these connectors range from signal and data, to video transmission where vibration resistance is required.
| Specification: | |
|---|---|
| Mechanical characteristics: | |
| Recommended coupling torque: | 0.46 - 0.69 Nm |
| Operating life: | ≥ 1000 Mating cycles |
| Materials: | |
| Coupling nut: | Zinc diecast |
| Outer conductor: | Brass |
| Inner conductor: | Copper beryllium |
| Crimp ferrule: | Copper |
| Insulation: | PTFE |
| Finish: | |
| Coupling nut: | Nickel |
| Inner conductor: | Gold |
| Outer conductor: | Nickel |
| Crimp ferrule: | Nickel |
| Electrical characteristics: | |
| Contact resistance: | |
| Inner conductor: | ≤ 0.9 mΩ |
| Outer conductor: | ≤ 0.2 mΩ |
| Insulation resistance: | ≥ 5 GΩ |
| Withstand voltage: | 1500 Veff / 50 Hz |
| Impedance: | 50 Ω / 75 Ω |
| Return loss: | (valid only for 50 Ω) |
| Straight version: | ≥ 17.7 dB / 11 GHz |
| Angled version: | ≥ 16.5 dB / 11 GHz |
| Operating voltage: | ≤ 500 Veff / 50 Hz |
| Frequency range up to (valid only for 50 Ω): | 4 GHz |
| Temperature range: | -65°C up to +165°C |
| Dimensions (mm) |
| Item: | Impedance: | Description: |
|---|---|---|
| J01014A2233 | 50 Ohm | female / female, built-in |
További információk
| Minimálisan rendelhető mennyiség | 1.0000 |
|---|---|
| Gyártó | Telegärtner |
