Részletek
The SMA series is a very popular coax connector with threaded coupling and can be used up to frequencies of over 18 GHz (depending on type). The impedance is controlled at 50 ohm.
SMA applications include communications, satellite and testing equipment.
SMA applications include communications, satellite and testing equipment.
| Specification: | |
|---|---|
| Mechanical characteristics: | |
| Operating life: | ≥ 500 Mating cycles |
| Recommended coupling torque: | 79 - 113 Ncm |
| Materials: | |
| Spring contacts: | CuBe2 |
| Solid contacts parts: | CuZn39Pb3 |
| Crimp ferrule: | SF Cu w |
| Serrated lock washers: | CuSn6 |
| Insulators: | PTFE |
| Gaskets: | Silicon |
| Finish: | |
| Inner conductor: | Cu1Ni2Au1.27 |
| Outer conductor: | |
| Gold plated (last digit 1): | Cu1Ni2Au0.8 |
| Telealloy plated (last digit 8): | CuSnZn3 |
| Nickel plated (last digit 9): | Cu2Ni5 |
| Other metal parts: | |
| Gold plated (last digit 1): | Cu2Ni5Au0.2 |
| Nickel plated (last digit 9): | Cu2Ni5 |
| Electrical characteristics: | |
| Withstand voltage: | 1000 V / 50 Hz |
| Operating voltage: | ≤ 335 V / 50 Hz |
| Contact resistance: | |
| Inner conductor: | ≤ 3 mΩ |
| Outer conductor: | ≤ 2 mΩ |
| Insulation resistance: | ≥ 5 GΩ |
| Frequency range up to: | |
| Flexible cable: | 12.4 GHz |
| Semi-rigid cable: | |
| Straight version: | 18.0 GHz |
| Angled version: | 12.4 GHz |
| Return loss: | addicted to cable type |
| Thermal and climatic characteristics: | |
| Climatic test category according to DIN IEC 68: | 55/155/56 |
| Dimensions (mm) |
| Item: | Version: | Description: |
|---|---|---|
| J01154A0001 | Gold plated | female / female |
További információk
| Minimálisan rendelhető mennyiség | 1.0000 |
|---|---|
| Gyártó | Telegärtner |
