Részletek
The MCX series of miniature connectors utilizes a snap-coupling and is suitable for use up to 6 GHz. The impedance is controlled at 50 ohm.
Because of their small size, these connectors have applications in small instruments and communications equipment.
Because of their small size, these connectors have applications in small instruments and communications equipment.
| Specification: | |
|---|---|
| Mechanical characteristics: | |
| Operating life: | ≥ 100 Mating cycles |
| Insertion force: | max. 63 N |
| Withdrawal force: | min. 8 N; max. 20 N |
| Materials: | |
| Spring contacts: | CuBe2 |
| Solid contacts parts: | CuZn39Pb3 |
| Crimp ferrule: | SF Cu w |
| Serrated lock washers: | CuSn6 |
| Insulators: | PTFE |
| Finish: | |
| Inner conductor: | Cu1Ni2Au1.27 |
| Outer conductor: | Gold plated Cu1Ni2Au0.8 |
| Electrical characteristics: | |
| Contact resistance: | |
| Inner conductor: | ≤ 5 mΩ |
| Outer conductor: | ≤ 2.5 mΩ |
| Insulation resistance: | 1 GΩ |
| Withstand voltage: | 750 Veff / 50 Hz |
| Return loss: | |
| Straight version: | ≥ 20 dB / 1 GHz |
| Angled version: | ≥ 14 dB / 1 GHz |
| Frequency range up to: | 6 GHz |
| Thermal and climatic characteristics: | |
| Climatic test category according to DIN IEC 68: | 55/155/21 |
| Cable group: | Cable type: |
|---|---|
| G3 (RG178B/U) | KX 21A, RG178B/U, RG196A/U |
| G7 (RG316/U) | KX 22A, KX 3B, RG174/U, RG316/U, RG188A/U |
| Dimensions (mm) |
| Item: | for Cable group; Cable: | Termination: |
|---|---|---|
| J01270A0211 | G7 | solder / crimp |
További információk
| Minimálisan rendelhető mennyiség | 1.0000 |
|---|---|
| Gyártó | Telegärtner |
