Részletek
The FME series is a miniature coax connector with screw coupling. The FME series can be used up to a frequency of 2 GHz. The impedance is controlled at 50 ohm.
Applications for the FME series are in the area of mobile communications, especially in vehicles due to their compact size and durability.
Applications for the FME series are in the area of mobile communications, especially in vehicles due to their compact size and durability.
| Specification: | |
|---|---|
| Mechanical characteristics: | |
| Operating life: | ≥ 500 Mating cycles |
| Withdrawal force: | ≥ 0.5 N |
| Max. coupling torque: | 200 Ncm |
| Materials: | |
| Spring contacts: | CuPb1.15Ni1 (C97) |
| Crimp ferrule: | SF Cu w |
| Insulators: | PP |
| Finish: | |
| Inner conductor: | Cu2Ag5 |
| Other metal parts: | Cu2Ni5 |
| Electrical characteristics: | |
| Contact resistance: | |
| Inner conductor: | ≤ 10 mΩ |
| Outer conductor: | ≤ 5 mΩ |
| Insulation resistance: | ≥ 5 GΩ |
| Withstand voltage: | 1000 V / 50 Hz |
| Operating voltage: | ≤ 100 Veff / 50 Hz |
| Insertion loss: | ≤ 0.2 dB / 1.8 GHz |
| Return loss: | ≥ 20 dB / 1.8 GHz |
| Frequency range up to: | 2 GHz |
| Thermal and climatic characteristics: | |
| Climatic test category according to DIN IEC: | 55/085/21 |
| Dimensions (mm) |
| Item: | Description: |
|---|---|
| J01702A0001 | male / male with PP insulation |
További információk
| Minimálisan rendelhető mennyiség | 1.0000 |
|---|---|
| Gyártó | Telegärtner |
